12 kwietnia, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Technologie stosowane w laserowej korekcji wzroku: LASIK, PRK, LASEK

3 min read

Laserowa korekcja wzroku to zbiór procedur medycznych, które pozwalają na skorygowanie wad wzroku za pomocą zastosowania lasera do precyzyjnych zmian w strukturach oka.

Trzy najpopularniejsze technologie wykorzystywane w laserowej korekcji wzroku to LASIK, PRK i LASEK. Każda z tych metod ma swoje unikalne cechy, zalety i zastosowania, co pozwala lekarzom dobrać odpowiednią procedurę do indywidualnych potrzeb i charakterystyki pacjenta. Oto bliższy przegląd tych technologii:

LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis)

LASIK jest najczęściej stosowaną procedurą w laserowej korekcji wzroku i cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Jest to szybki i bezpieczny zabieg, który pozwala na skorygowanie miopii, hipermetropii, astygmatyzmu oraz presbiopii (starczowzroczności). Procedura polega na podniesieniu i złożeniu cienkiej warstwy rogówki (łatki) przy użyciu mikrokeratomu lub lasera femtosekundowego. Następnie, za pomocą lasera excimerowego, przeprowadzana jest precyzyjna ablacja rogówki, czyli usuwanie mikroskopijnych warstw tkanki, aby zmienić jej kształt i ostrość widzenia. Po zakończeniu ablacji, warstwa rogówki zostaje ponownie położona na swoje miejsce, nie wymagając szwów.

Zalety LASIK

Szybki czas rekonwalescencji i minimalne dolegliwości po zabiegu. Odczuwalna poprawa wzroku już w ciągu kilku godzin po zabiegu. Małe ryzyko wystąpienia powikłań i bliski efekt 100% korekcji. PRK (Photorefractive Keratectomy): PRK był pierwszą metodą laserowej korekcji wzroku, która została opracowana i stosowana w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Podobnie jak w przypadku LASIK, również w PRK używany jest laser excimerowy do usuwania mikroskopijnych warstw tkanki rogówki. Jednak w przeciwieństwie do LASIK, w PRK nie jest wymagane podniesienie i złożenie łatki rogówki. Zamiast tego, na powierzchni rogówki usunięta jest zewnętrzna warstwa nabłonka oka, a następnie wykonuje się ablacje laserowe na głębszych warstwach rogówki.

Technologie stosowane w laserowej korekcji wzroku: LASIK, PRK, LASEK

Zalety PRK

Brak konieczności tworzenia łatki rogówki, co sprawia, że jest bezpieczniejsza dla pacjentów o cieńszej lub nieregularnej rogówce. Brak ryzyka powikłań związanych z unoszeniem łatki rogówki, jak w przypadku LASIK. Może być stosowana u pacjentów z cienką warstwą rogówki, którzy nie kwalifikują się do LASIK. LASEK (Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy): LASEK jest modyfikacją procedury PRK, która wprowadza element LASIK poprzez podniesienie cienkiej warstwy nabłonka rogówki (najgrubszej niż w PRK) za pomocą alkoholu lub specjalnego narzędzia optycznego. Po podniesieniu tej warstwy, laser excimerowy jest używany do ablacji głębszych warstw rogówki, a następnie warstwa nabłonka jest ponownie umieszczana na swoje miejsce – laserowa korekcja wzroku warszawa.

Zalety LASEK

Podobnie jak w PRK, brak konieczności tworzenia łatki rogówki, co sprawia, że jest bardziej odpowiednia dla niektórych pacjentów. Krótszy czas rekonwalescencji w porównaniu z PRK, a pacjenci doświadczają poprawy widzenia w ciągu kilku dni. Podsumowując, technologie stosowane w laserowej korekcji wzroku, takie jak LASIK, PRK i LASEK, to zaawansowane procedury, które umożliwiają skuteczną korekcję wad wzroku i poprawę jakości życia pacjentów. Wybór konkretnej metody korekcji będzie zależał od indywidualnych potrzeb i charakterystyki oczu każdej osoby. Dlatego przed podjęciem decyzji o laserowej korekcji wzroku, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym okulistą, który pomoże wybrać najbardziej odpowiednią i bezpieczną metodę korekcji wzroku dla konkretnego pacjenta.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.