12 kwietnia, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Przegląd stanu technicznego pojazdu

3 min read

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykonać jego przegląd, w przypadku nowych aut wykonuje się przegląd po trzech latach, w przypadku aut starszych co roku.

Badania techniczne dotyczą wszystkich pojazdów, będą to samochody osobowe, samochody dostawcze, ciężarowe oraz motocykle. Przeglądy wykonują stacje kontroli, które posiadają odpowiedni sprzęt, mogą w pełni sprawdzić wszystkie elementy pojazdu.

Przegląd stanu technicznego pojazdu

Jakie elementy sprawdzane są podczas przeglądu technicznego?

Badania techniczne można wykonać w dowolnej stacji kontroli na terenie całego kraju, na początku należy zidentyfikować pojazd, sprawdzić zgodność numeru VIN z dokumentami, w przypadku niektórych pojazdów wyposażonych w instalację LPG zakres kontroli jest nieco szerszy. Sprawdzany jest ogólny stan techniczny pojazdu, kontroler zwróci uwagę na hak, wyposażenie dodatkowe. Diagnosta będzie zwracał uwagę na układ kierowniczy, ewentualne luzy, jak również zbieżność kół. Bardzo ważnym elementem, który odpowiada za bezpieczeństwo, jest układ hamulcowy, należy sprawdzić siłę hamowania pojazdu, stan hamulca awaryjnego. Za bezpieczeństwo odpowiada układ zawieszenia, wahacze, amortyzatory, diagnostycy sprawdzają także stan ogumienia, w tym przypadku głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 mm. Należy sprawdzić oświetlenie, wysokość padającego światła i kierunek, tak aby reflektory nie oślepiały osób jadących z naprzeciwka.

Jeżeli diagnosta wykryje usterkę, wówczas właściciel pojazdu będzie miał 14 dni na jej usunięcie, po czym przeprowadzane jest ponowne badanie techniczne. W przypadku badania kierowca powinien posiadać ze sobą dowód rejestracyjny oraz w przypadku LPG dokumenty związane z legalizacją zbiornika. Koszty, jakie ponosi kierowca są uzależnione od rodzaju pojazdu, wyposażenia dodatkowego. Należy pamiętać, że przegląd techniczny powinny przechodzić także przyczepy, stacje kontroli mogą przeprowadzić badania techniczne różnego rodzaju pojazdów. Stacje badania stanu technicznego mogą wykonać także kontrolę pojazdu przed zakupem, ocenić jakie naprawy należy wykonać, dzięki czemu kupujący może uzyskać więcej informacji na temat pojazdu.

Na terenie całego kraju można wykonać przegląd techniczny Lublin jest jednym z miast, gdzie znajdziemy stację kontroli pojazdów, która wykona dla nas profesjonalny przegląd. Dzięki temu kierowca upewni się, że wszystkie najważniejsze elementy pojazdu są sprawne, hamulce, układ jezdny są w należytym stanie. Przegląd techniczny jest ważny ze względu na bezpieczeństwo, można również wyeliminować małe usterki, które mogłyby prowadzić do większych problemów z pojazdem.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.