18 czerwca, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Dla kogo jest dieta ketogeniczna?

3 min read

Dieta keto to dieta wysokotłuszczowa, a zarazem niskowęglowodanowa. Przekładając to na prosty język, chodzi o to, by zwiększyć spożycie tłuszczów, jednocześnie ograniczając spożycie węglowodanów. Dieta keto zakłada, że powinno się jeść codziennie conajmniej 70-80 procent tłuszczów, natomiast węglowodany 5 procent a białko 15-20 procent. Dzięki temu w naszym ciele spalana jest tkanka tłuszczowa.

Keto dla kogo?

Zachodzi ważne pytanie: dla kogo jest dieta ketogeniczna?

Przede wszystkim dla wszystkich którzy walczą z nadwagą. Dieta ta powoduje, że organizm czerpie energię z tłuszczów, które spożywamy, dzięki czemu chudniemy. Dodatkową zaletą jest to, że zmniejsza się uczucie głodu, dzięki ciałom ketonowym wytwarzanym w organizmie.

Poza tym jest też pomocna osobom z wysokim poziomem cholesterolu i ciśnienia – optymalizuje je. Wskutek tego poprawia się praca ukladu sercowo-naczyniowego. To znaczy że mamy zdrowsze serce!

Ponadto istnieją badania pokazujące korzyść ze stosowania diety ketogenicznej przy bólach głowy lub zaburzeniach snu.

Dieta keto obniża też poziom cukru we krwi, więc może być sprzyjającą dla chorych na cukrzycę typu 2. Istnieje duże prawdopodobieństwo odwrócenia odporności na insulinę. Oczywiście stosowanie tej diety zawsze trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym albo z dietetykiem.

Dla kogo jeszcze jest dieta ketogeniczna?

Inne choroby i dolegliwości, w których może pomóc dieta ketogeniczna to między innymi:

• padaczka lekooporna u dzieci – w czasie diety ketogenicznej u dzieci obserwuje się wysoki poziom stężenia ciał ketonowych, które wpływają na zmniejszenie drgawek,
• zespół Retta, Dravet, Doose,
• stwardnienie guzowate,
• choroba Parkinsona,
• choroba Alzhaimera.

Jeśli wydaje się nam, że mamy mało energii i złe samopoczucie, dieta keto powinna je poprawić. Plusem stosowania diety ketogenicznej jest właśnie fakt, że po kilku dniach od jej rozpoczęcia wpada się w tzw. stan euforyczny, czyli odczuwa się wyraźną poprawę nastroju i zdecydowanie wyższy poziom witalności. A więc walorem diety keto jest pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Dodatkową zaletą diety keto jest pomoc w walce z trądzikiem. Jest to rezultatem spożywania niewielkiej ilości cukrów i węglowodanów. Niektórzy nawet stwierdzili całkowite wyleczenie z tej uciążliwej przypadłości, dzięki diecie ketogenicznej.

Bardzo istotną cechą pozytywną diety ketogenicznej jest ponadto eliminacja stanów zapalnych w naszym organizmie.

Ten sposób odżywiania pomaga także w poprawie pracy mózgu oraz sprawności umysłowej. Dzięki niemu jesteśmy bardziej skoncentrowani, mamy lepsza pamięć oraz poprawia się poziom logicznego myślenia.

Więcej o diecie ketogenicznej można dowiedzieć się na stronie ketowariatka.pl. Są tam zawarte informacje dotyczące tematów takich jak: korzyści ze stosowania keto diety, keto adaptacja, keto przepisy i wiele innych ciekawych keto tematów.

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej.

Niestety dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Koniecznie należy sprawdzić, czy nam nie zaszkodzi. Warto to zrobić zanim w ogóle zaczniemy ją stosować.

Dla kogo nie jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna nie sprawdzi się u osób mających problemy z wątrobą, trzustką czy nerkami. Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej to również występowanie wrodzonych zaburzeń metabolicznych różnego rodzaju.
Również kobiety spodziewające się dziecka albo karmią, nie powinny przechodzić na keto dietę.
To tylko niektóre przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.