30 maja, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Kiedy warto zdecydować się na dom opieki?

3 min read

W życiu większości seniorów przychodzi moment, w którym nie są oni już w stanie funkcjonować zupełnie samodzielnie. Nie ulega wątpliwości, że bardzo istotnym aspektem jest wówczas bliskość rodziny oraz przebywanie w środowisku, które osoba starsza zna już doskonale. Czasem jednak najbliższe osoby nie są w stanie zapewnić seniorowi odpowiedniej opieki. Nic dziwnego, bo całodobowa troska nad osobą, która nie jest do końca samodzielna, może zburzyć dotychczasowy harmonogram i zaburzyć rytm funkcjonowania, wymagając przy tym również ogromnego zaangażowania poszczególnych członków rodziny. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są domy opieki, świadczące profesjonalną opiekę nad starszymi osobami.

W jaki sposób domy opieki organizują opiekę nad seniorami?

Osoby starsze mają wiele potrzeb. Wymieniając je, warto zacząć od odpowiedniego wyposażenia. Należą do niego przede wszystkim sprzęty, które pomagają w uzyskaniu mobilności ruchowej. To przede wszystkim wózek inwalidzki, ale również kule ortopedyczne, balkonik czy krzesełko kąpielowe. Bardzo często niezbędny jest również odpowiedni materac odleżynowy. Niekiedy zdarza się, że trudności w normalnym funkcjonowaniu powodują również różnego rodzaju bariery architektoniczne. W domach opieki, takich jak np. Prywatny dom opieki Tarnów dla seniorów, dla osób starszych – Holi-Care, wszystkie bariery architektoniczne zostały usunięte, a seniorzy zyskują bezpieczną przestrzeń, w której mogą funkcjonować bez żadnych przeszkód. Ważnym aspektem będzie także ochrona zdrowia oraz budowanie relacji z osobami w podobnym wieku.

Dlaczego podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki jest takie trudne?

Postępujący brak samodzielności jest z reguły trudny do zaakceptowania przez starszą osobę. Trudno jednak jednoznacznie określić moment, w którym lepszym rozwiązaniem dla starszej osoby będzie umieszczenie jej w domu opieki. Z reguły nie jest to łatwa decyzja, gdyż seniorzy są zżyci z rodziną i środowiskiem, w którym do tej pory funkcjonowali. Dlatego też zawsze warto skonsultować takie rozwiązanie z osobą, która ma zamieszkać w domu opieki. Dobrym rozwiązaniem będzie również pobyt czasowy, którego długość może wynosić ok. 2 miesięcy. Dzięki temu osoba starsza będzie mogła oswoić się z nowym miejscem i przekonać się, jak ważne jest specjalistyczne wsparcie i profesjonalna pomoc w codziennym funkcjonowaniu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku postępowania chorób demencyjnych. Tutaj decyzja powinna być podjęta odpowiednio wcześniej, gdy senior jest jeszcze samodzielny. Podobne kroki należy podjąć, gdy starsza osoba boryka się z problemami układu krążenia i narządów ruchu. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić jakość funkcjonowania bliskiej osoby, ale również zapobiec dalszemu rozwojowi schorzeń.

Dlaczego dom seniora jest dobrym rozwiązaniem?

Dom opieki świadczy profesjonalną pomoc w przypadku zaburzeń funkcjonowania osoby starszej. To również szansa na budowanie relacji z osobami w podobnym wieku. Wybierając najlepszą placówkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Z pewnością będzie to cennik, ale również i doświadczenie personelu, a także profil schorzeń, którymi dany ośrodek zajmuje się najczęściej. Warto podkreślić przy tym, że domy opieki to najlepsze rozwiązanie dla osób starszych, przebywających cały dzień w pozycji leżącej lub mających problemy z poruszaniem się. Domy opieki coraz częściej wybierane są również przez seniorów przyjmujących leki, wymagających rehabilitacji i zmagających się z poczuciem osamotnienia, wynikającym z braku kontaktu z rówieśnikami.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.