30 maja, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Czy każdy potrzebuje psychoterapii?

3 min read

Psychoterapia budzi coraz większe zainteresowanie w społeczeństwie. Nic dziwnego, bo pozwala ona poradzić sobie z trudnościami, uwolnić skryte głęboko emocje i podnieść na wyższy poziom jakość codziennego funkcjonowania. Być może to właśnie dlatego część z nas uważa, że wizyty u psychoterapeuty stanowią rozwiązanie wszystkich problemów. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście każdy potrzebuje psychoterapii i kto naprawdę powinien z niej skorzystać?

Kiedy psychoterapia staje się konieczna?

Współcześnie coraz więcej osób korzysta z pomocy psychoterapeuty. Nic dziwnego, bo zaburzone relacje, chroniczny stres i coraz to nowe obowiązki determinują nasze funkcjonowanie sprawiając, że nie wszyscy potrafią poradzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. W poradniach zdrowia psychicznego nie brakuje więc osób, które bez profesjonalnego wsparcia nie mogłyby pracować zawodowo ani też wchodzić w prawidłowe relacje z innymi ludźmi. Z takiej formy pomocy korzystają również osoby z poważniejszymi zaburzeniami lub chorobami, utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Psychoterapia jest nieodzowna także w przypadku uzależnień, zaburzeń odżywiania, depresji czy autoagresji.

Psychoterapia w trudnych momentach – czy warto z niej skorzystać?

Trudne momenty w życiu i wydarzenia, które gwałtownie zmieniają naszą rzeczywistość, bardzo często stają się źródłem wielu trudności, wymagających profesjonalnego wsparcia. Z takimi problemami często spotyka się w swoim gabinecie: Psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, przy ul. Polnej 3a lok. 25 w Warszawie (tel. 500 831 957) specjalistka, która na swojej stronie: psychoterapia-polna.warszawa.pl, wyraźnie podkreśla, że wsparcie psychoterapeutyczne pozwala na powrót cieszyć się życiem, uwalniając skrywane uczucia i budując pozytywną motywację do działania.

Z takiej formy pomocy często korzystają osoby, zmagające się z konfliktami wewnętrznymi, ujawniającymi się na różnych etapach życia. Objawami zaburzeń może być depresyjny nastrój, ataki lęku, bóle psychosomatyczne czy natrętne myśli. W takich przypadkach psychoterapia będzie z pewnością niezwykle przydatna, choć nie każdy decyduje się ostatecznie skorzystać z takiej formy pomocy.

Czy psychoterapia to zawsze dobre rozwiązanie?

Na ogół bez terapii doskonale radzą sobie osoby, które nie doświadczyły traumatycznych przeżyć i których relacje rodzinne nie były w żaden sposób zaburzone. Warto podkreślić przy tym, że taka forma wsparcia pozwala skutecznie radzić sobie z problemami, choć korzystają z niej również osoby, które chcą rozwijać się emocjonalnie, by żyć pełniej, a zarazem szczęśliwiej. Przede wszystkim jednak należy odpowiedź sobie na pytania: czy psychoterapia może mi pomóc, a przede wszystkim czy naprawdę chcę w niej uczestniczyć?

Często pomoc psychologiczna w Warszawie lub w innym mieście sprowadza się do jednego spotkania, dzięki któremu można sprawdzić, czy rzeczywiście warto podążyć tą drogą. Terapeuta jest przygotowany na każdą decyzję i z pewnością pomoże w jej podjęciu. Istotną rolę będzie w tym przypadku odgrywać wiele kwestii, jak chociażby ilość czasu wolnego, który możemy przeznaczyć na pracę nad sobą, dostępne środki finansowe oraz motywacja do regularnych spotkań z psychoterapeutą.

Czy psychoterapia zawsze jest skuteczna?

Nie wszyscy ludzie potrzebują psychoterapii, podobnie jak nie każdy skorzysta z pełni jej możliwości. Spotkania z terapeutą wymagają sprawności intelektualnej i zdolności do refleksyjnego myślenia. Dlatego też taka forma pomocy nie jest wskazana osobom niepełnosprawnym intelektualnie oraz tym, które nie są skłonne do refleksji nad swoim wnętrzem. Psychoterapię warto również odłożyć na później w momencie silnego uzależnienia oraz sytuacji bezpośrednio po traumie, gdy potrzebna będzie interwencja kryzysowa.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.