30 maja, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Co trzeba wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

3 min read

Można stwierdzić, że istnieje kilka utrzymujących się w powszechnym obiegu mitów dotyczących rezonansu magnetycznego.

Z jednej strony na forach lub podczas dyskusji podkreśla się jego bezpieczeństwo, lecz drugiej można spostrzec, że wielu pacjentów wciąż ma obawy przed badaniem RM. Niestety najczęściej wynikają one z niewiedzy. Dlatego w tym artykule wymienimy błędne teorie na temat rezonansu magnetycznego, po to, aby pacjenci nie mieli wątpliwości przed udaniem się na to powszechnie znane badanie.

Czy promieniowanie z rezonansu magnetycznego jest szkodliwe?

Mit przypisujący badaniu MRI szkodliwe promieniogenne działanie głoszony jest chyba najczęściej, a liczba tych, którzy w niego wierzą mogła zwiększyć się wraz z emisją serialu „Czarnobyl”. W wielu kręgach wywołał on bowiem paniczny strach przed działaniami promieniowania. Tymczasem pewne jest śladowe ilości promieniowania mogą przechodzić na ludzkie ciała nawet w codziennych sytuacjach i absolutnie nie są one szkodliwe. Piewcy teorii spiskowych powinni wiedzieć także to, że podczas badania rezonansem magnetycznym nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a fale radiowe i pole magnetyczne, które w takiej dawce są dla człowieka jak najbardziej bezpieczne. Ponadto ich natężenie jest ściśle kontrolowane.

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Wiadomo, że kobiety w ciąży nie powinny wykonywać pewnych badań, natomiast wśród tych najbardziej im odradzanych nie znajduje się badanie rezonansem magnetycznym. Mogą je wykonywać, lecz dopiero od drugiego trymestru ciąży. Mało tego, dzięki MRI można przeprowadzać szczegółową diagnostykę patologii ciąży.

Co trzeba wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Czy w trakcie badania RM można mieć trudności z oddychaniem?

Niektórzy pacjenci skarżą się na duszności i problemy ze złapaniem oddechu zarówno przed jak i w trakcie badania, lecz z całą pewnością nie wynikają one z samego działania rezonansu. Ich źródłem może być stres, który towarzyszy pacjentowi, silnie obawiającego się MRI. Aparatura do rezonansu zapewnia bowiem odpowiedni dopływ powietrza. Warto wiedzieć także o tym, że pacjenci podczas badania w każdej chwili mogą je przerwać. Niektórzy pacjenci stresują się badaniem, ponieważ cierpią na klaustrofobię.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bolesne?

Są pacjenci, którzy hasło: „badanie” od razu kojarzą z czymś bolesnym dla ciała. Tymczasem wiele współczesnych badań, jak i rezonans magnetyczny, jest całkowicie bezbolesnych i nieinwazyjnych. Podczas RM pacjent jedynie leży nieruchomo na stole.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.