15 października, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Prywatna opieka medyczna czy NFZ – co warto wybrać?

3 min read

Składki na ubezpieczenie medyczne odprowadzane są z każdej pensji. Dzięki temu obywatele zyskują możliwość darmowego korzystania z usług, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Alternatywą dla nich są z kolei prywatne kliniki, pobierające opłaty za leczenie i oferujące swoim pacjentom wysoki poziom świadczeń. Które rozwiązanie wybrać? Poznaj wady i zalet obu z nich, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Czym różnią się usługi NFZ od prywatnych klinik?

Podstawowa różnica, jaka zachodzi pomiędzy NFZ a usługami, świadczonymi przez prywatne kliniki, dotyczy przede wszystkim ich finansowania. W pierwszym przypadku bowiem składka odprowadzana jest z każdego wynagrodzenia, w drugim natomiast pacjent może zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia indywidualnego lub też na uiszczanie opłat za każdą wizytę i badania. 

Dobre kliniki medyczne świadczą też swoim klientom kompleksowe wsparcie. Idealnym przykładem będzie oferta ze strony www.zygmuntowskaclinic.pl, gdzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów z różnych dziedzin. Dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, niż w przypadku tych, którzy podpisali kontrakty z NFZ. Nie potrzeba tutaj bowiem wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by zdobyć niezbędne skierowanie, wymagane w placówkach, objętych refundacją.

Dlaczego warto korzystać z usług prywatnych klinik medycznych?

Jak już zostało wspomniane, dostęp do usług, oferowanych przez prywatne kliniki medyczne, jest znacznie łatwiejszy. To z kolei rzutuje na krótszy czas oczekiwania, niż to bywa w przypadku placówek, podlegających NFZ. Jest to szczególnie istotne w schorzeniach, w których odwlekanie leczenia może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Wśród innych atutów prywatnych klinik wymienia się również:

  • nastawienie na ciągły rozwój, związany ze wciąż rosnącą konkurencją na rynku i generujący konieczność inwestowania w nowoczesny sprzęt i rozwiązania technologiczne,
  • więcej czasu dla pacjentów, co pozwala na pogłębiony wywiad i usprawnienie procesu diagnozy,
  • wygodę, związaną m.in. z łatwą rejestracją, przypomnieniami o wizycie czy w końcu możliwością umówienia się na konkretną godzinę.

Jak nietrudno zauważyć, leczenie w prywatnej klinice jest znacznie łatwiejsze i szybsze, choć wiąże się ono z koniecznością uiszczania dodatkowych opłat.

Jak wygląda leczenie w ramach usług NFZ?

Do świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki ma w naszym kraju prawo każda osoba, ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. Takie ubezpieczenie pozwala na korzystanie z pomocy lekarskiej zarówno w przychodniach, jak i w specjalistycznych gabinetach, których właściciele podpisali stosowny kontrakt. 

Co ważne, leczenie to nie jest obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami i – zgodnie z jego założeniem – każda podlegająca mu osoba powinna mieć równy dostęp do wszystkich świadczeń, niezależnie od ich charakteru. Często jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a wydłużający się czas oczekiwania na poradę specjalisty zmusza wielu pacjentów do skorzystania z usług prywatnych placówek.

Czy warto leczyć się na NFZ?

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ, pomimo wymienionych już wad, posiada również i swoje atuty. Przede wszystkim będzie to bezpłatny dostęp do konsultacji lekarskich i wizyt w poradniach specjalistycznych. Ubezpieczenie pozwala również na nieodpłatne korzystanie z usług szpitali w trakcie zabiegów, operacji i dłuższego leczenia. 

Warto wspomnieć również, że dostęp do prywatnej opieki jest możliwy na ogół jedynie w większych miastach. W mniejszych miejscowościach działają z kolei placówki medyczne o charakterze publicznym, co pozwala zredukować koszty i ilość czasu, który – w przeciwnym wypadku – należy przeznaczyć na dojazdy do lekarzy. 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.