12 kwietnia, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Na czym polega badanie z użyciem rezonansu magnetycznego

2 min read

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje duży magnes i fale radiowe do oglądania narządów i struktur wewnątrz ciała.

Pracownicy służby zdrowia używają takich skanów do diagnozowania różnych schorzeń, od zerwanych więzadeł po guzy w tkankach i narządach. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego są również bardzo przydatne do badania mózgu i rdzenia kręgowego. Podczas skanowania leżysz na stole, który wsuwa się w maszynę w kształcie tunelu. Skanowanie może zająć dużo czasu i musisz pozostać nieruchomo, ale samo badanie jest bezbolesne. Urządzenie do rezonansu magnetycznego robi dużo hałasu, ale technik może zaoferować zatyczki do uszu. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, jest sposobem zobaczenia wnętrza ciała w celu wykrycia przez lekarzy pewnych chorób lub nieprawidłowych stanów. Rezonans magnetyczny nie zależy od rodzaju promieniowania jonizującego używanego do skanowania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Na czym polega badanie z użyciem rezonansu magnetycznego

Badanie tego typu wymaga specjalistycznego sprzętu, który wykorzystuje silne, stałe pole magnetyczne, szybko zmieniające się lokalne pola magnetyczne, energię o częstotliwości radiowej oraz dedykowany sprzęt, w tym potężny komputer do tworzenia bardzo wyraźnych obrazów wewnętrznych struktur ciała.

Podczas badania pacjent jest umieszczany w skanerze. Potężne, stałe pole magnetyczne wyrównuje niewielki ułamek subatomowych cząstek zwanych protonami, które są obecne w większości tkanek ciała. Energia o częstotliwości radiowej jest stosowana, aby spowodować, że protony wytwarzają sygnały, które są odbierane przez odbiornik w skanerze. Sygnały są specjalnie charakteryzowane za pomocą szybko zmieniającego się lokalnego pola magnetycznego i przetwarzane komputerowo w celu wytworzenia obrazów interesującej części ciała. Od wielu lat rezonans magnetyczny stał się preferowaną procedurą diagnozowania wielu potencjalnych problemów w wielu różnych częściach ciała. Ogólnie rzecz biorąc, rezonans tworzy obrazy, które mogą pokazywać różnice między zdrową i nieprawidłową tkanką. Lekarze używają rezonansu magnetycznego do badania mózgu, kręgosłupa, stawów, narządów jamy brzusznej, okolic miednicy, piersi, naczyń krwionośnych, serca i innych części ciała.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.