12 kwietnia, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Domek holenderski – zalety i wady

4 min read

Domki holenderskie to doskonała alternatywa dla małych mieszkań i kawalerek oraz odpowiedź na potrzeby tych, którzy cenią sobie tanie, a zarazem komfortowe rozwiązania budowlane. Jeszcze całkiem niedawno takie obiekty pełniły wyłącznie funkcję domków letniskowych. Dziś, dzięki zastosowanym technologiom, możliwe jest ich całoroczne użytkowanie, na co decyduje się coraz więcej osób. Rozważasz zakup domku holenderskiego? Poznaj wady i zalety takiej inwestycji. 

Kiedy warto zainwestować w mobilny domek?

Mobilne domki to idealne rozwiązane dla osób, które chcą cieszyć się komfortowym odpoczynkiem na działce, bez konieczności ponoszenia sporych nakładów finansowych. Jak pokazuje praktyka, koszty inwestycyjne są tutaj zdecydowanie niższe, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. 

Można o tym przekonać się po przejściu na stronę mobilnedomkins.pl, gdzie zamieszczono oferty na domki holenderskie. Uwagę zwracają tutaj również różnorodne warianty, dzięki którym obiekty te wpisują się zarówno w gusta, jak i możliwości finansowe inwestorów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Jak się bowiem okazuje, na takie rozwiązanie decydują się często również właściciele ośrodków wypoczynkowych. Nic dziwnego, bowiem największe domki mogą posiadać nawet 3 sypialnie, co stwarza możliwość komfortowego wypoczynku dla całych rodzin lub grup znajomych. 

Jakie są najważniejsze zalety domków holenderskich?

Stosunkowo niska cena, różne gabaryty i standard obiektów to najważniejsze zalety domków holenderskich. Nie należy jednak zapominać również o innych atutach takiego rozwiązania, dzięki którym nieustannie zyskuje ono na popularności. To przede wszystkim:

  • mobilność, dzięki której domek można przewieźć i ustawić w dowolnym miejscu,
  • szybka realizacja – kupując mobilny domek nie trzeba czekać wielu miesięcy, a nawet lat, by móc wykorzystać jego potencjał tak, jak to bywa w przypadku tradycyjnego budownictwa,
  • łatwość ustawienia na działce – domki holenderskie osadza się na prostych fundamentach lub betonowych bloczkach, zapobiegających przenikaniu do ich wnętrza chłodu.

Dodatkowym atutem jest również pełna instalacja kanalizacyjna i elektryczna, dzięki czemu w domku holenderskim można mieszkać przez cały rok. Sprzyjają temu również wysokiej jakości materiały, podwójne szyby, szczelna izolacja i piece gazowe, pozwalające na zachowanie komfortu cieplnego, niezależnie od temperatury, panującej na zewnątrz.

Mobilne domy a prawo budowlane – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Mówiąc o zaletach domków holenderskich, warto wspomnieć również o prawie budowlanym. Jak się bowiem okazuje, postawienie na działce takiego obiektu wymaga wyłącznie odpowiedniego zgłoszenia do urzędu. Z właściciela zostaje zdjęty więc obowiązek dopełniania skomplikowanych formalności, związanych z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. 

Warto podkreślić jednak, że takiego pozwolenia nie wymagają wyłącznie te domki, których powierzchnia nie przekracza 35 m². Taki obiekt tymczasowy można postawić na działce również wówczas, gdy nie jest się jej właścicielem, z czego chętnie korzystają dzierżawcy. 

Czy życie w domku holenderskim jest komfortowe?

Wiele osób zastanawia się z pewnością czy codzienne życie w domku holenderskim jest komfortowe. Jak się okazuje, takie obiekty – w zależności od wybranego standardu – posiadają pełne wyposażenie, pozwalające na normalne funkcjonowanie całych rodzin. W większych konstrukcjach wydzielane jest nie tylko część wspólna, ale również i sypialnie dla wszystkich mieszkańców. Domki holenderskie wyposażone są także w kuchnię i łazienkę, a ich wnętrze może być zaaranżowane adekwatnie do gustów i potrzeb użytkowników. Wszystko to sprawia, że domy mobilne stały się współcześnie doskonałą alternatywą dla życia w budownictwie wielorodzinnym, dającą dodatkowo szansę bliskiego kontaktu z naturą.  

Jakie wady mają domki holenderskie?

Wydawać by się mogło, że domki holenderskie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą świadomie zrezygnować z życia w miejskich aglomeracjach, nastawiając się jednocześnie na niskie koszty inwestycyjne. 

Rozważając taką decyzję, warto jednak poznać wady mobilnych domów. Przede wszystkim są one podatne na korozję i wilgoć. Z tego względu wymagają regularnych przeglądów i modernizacji. Użytkownicy starszych obiektów narzekają również na niskie właściwości termiczne, a utrzymanie komfortu cieplnego jest tutaj utrudnione nie tylko zimą, ale również i latem. Dlatego też, chcąc wykorzystywać potencjał domku przez cały rok, warto zainwestować w obiekt całoroczny, z grubszą izolacją i wyciszeniem ścian, gwarantującym ich dźwiękoszczelność.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.