28 lutego, 2024

Blog o życiu

Tematy zdrowotne i lifestylowe tylko u nas!

Czy mieszkańcy Olkusza mogą liczyć na tańsze OZE w 2024?

4 min read

Odnawialne źródła energii cieszą się sukcesywnie rosnącą popularnością, co zauważalne jest zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego i cięgle rosnących cen paliw stałych. Na wzrastające zainteresowanie OZE wpływają również różnego rodzaju dofinansowania, które znacząco zmniejszają koszty inwestycyjne. Z których dopłat mogą skorzystać mieszkańcy Olkusza w 2024 r., by obniżyć swoje rachunki? 

Jak w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych klimatyzatorów?

Klimatyzatory na stałe wpisały się już w naszą codzienność, tym bardziej, że ceny takich instalacji z biegiem czasu maleją, co znacznie zwiększa możliwości potencjalnych inwestorów. Ich największą zaletą jest szansa na uzyskanie komfortu cieplnego, zwłaszcza w okresie letnich upałów. 

Współczesne urządzenia kryją w sobie jednak olbrzymi potencjał, który warto odkryć, by wykorzystać w pełni ich możliwości. Mogą one bowiem nie tylko schładzać, ale również osuszać powietrze, eliminując tym samym niebezpieczną dla zdrowia wilgoć. Wiele nowoczesnych modeli także oczyszcza i jonizuje powietrze, usuwając z niego alergeny i drobnoustroje. Co więcej, mogą one również pełnić funkcję grzewczą w okresie przejściowym, zużywając przy tym znacznie mniej energii, niż tradycyjnie do tej pory wykorzystywane ogrzewanie elektryczne.

W jaki sposób obniżyć koszty montażu klimatyzacji?

Współcześnie coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się na montaż klimatyzacji, korzystając przy tym z atrakcyjnych dofinansowań. Cennym źródłem informacji w tym zakresie są firmy montażowe. Przykładową ofertę znajdziesz na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/klimatyzacja-olkusz/, należącej do firmy, cieszącej się sporą popularnością w Olkuszu i okolicach. 

Jak pokazuje praktyka, jednym z najczęściej wybieranych dofinansowań jest państwowy program Mój Prąd, przeznaczony dla gospodarstw domowych. Decydując się na takie wsparcie, można uzyskać dofinansowanie w wysokości 50%, maksymalnie nawet 4400 zł. Warto również zwrócić uwagę na program Moje Ciepło, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych. Wzrasta ona do 45% dla posiadaczy karty dużej rodziny.  

Dofinansowanie do pompy ciepła – o które warto starać się w 2024 r.?

Atrakcyjne dotacje można uzyskać również na montaż pompy ciepła. Wybierając takie urządzenie, warto także skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jak dowiesz się po przejściu na stronę https://sevro.pl/pompy-ciepla-olkusz/, nie tylko zamontują oni urządzenie, ale również zadbają o to, by instalacja odpowiadała stosownym wymogom. Jest to szczególnie istotne w przypadku starania się o dofinansowanie do inwestycji. 

Takie wsparcie można uzyskać np. z programu Czyste Powietrze. Jego wysokość zależy od dochodów i może wynosić nawet do 135 000 zł. Pompy ciepła objęte zostały również wspomnianymi już wcześniej programami Moje Ciepło i Mój Prąd. W pierwszym przypadku dotacja może wynosić od 44 000 zł dla pomp powietrze/powietrze, aż do 28 500 zł dla gruntowych pomp ciepła. Z kolei w programie Moje Ciepło kwoty te wahają się w granicach od 7 000 do 21 000 zł.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła?

Wnioski o dofinansowanie w ramach większości programów rządowych, należy składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby ułatwić to zadanie, Fundusz udostępnił inwestorom Generator Wniosków o Dofinansowanie, otwierając tym samym szansę na ich złożenie w formie elektronicznej. Dotyczy to programów Mój Prąd i Moje Ciepło, ale również i programu Energia Plus, skierowanego do przedsiębiorców i pozwalającego pokryć nawet 50% inwestycji. Z kolei obsługą programu Czyste Powietrze zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym przypadku wniosek można również złożyć zarówno osobiście, jak i elektronicznie, co znacznie ułatwia procedurę i pozwala zaoszczędzić nieco czasu.

Jak uzyskać dofinansowanie na rekuperację?

W ofercie ze strony https://sevro.pl/wentylacja/rekuperacja-olkusz/ przeczytasz, że montaż wentylacji to jedno z najlepszych rozwiązań, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Nic dziwnego, że rekuperacja została również objęta popularnymi programami. Jednym z nich jest Ciepłe Mieszkanie, wspierające termomodernizację w budownictwie wielorodzinnym. Wysokość wsparcia wynosi tutaj od 15 000 zł w podstawowym poziomie dofinansowania, aż do blisko 40 000 zł w poziomie najwyższym, co uzależnione jest od wysokości dochodu. Montaż rekuperacji obejmuje również ulga termomodernizacyjna, wprowadzająca możliwość odpisania kosztów inwestycyjnych od podstawy opodatkowania, o czym warto pamiętać w okresie corocznych rozliczeń PIT.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.