Określanie ryzyka złamania czy pęknięcia kości
2 min readBadanie gęstości kości służy do pomiaru zawartości minerałów i gęstości kości.
Można to zrobić za pomocą promieni rentgenowskich, absorpcjometrii rentgenowskiej o podwójnej energii, zwanej densytometrią, lub specjalnego tomografu komputerowego, który wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do określenia gęstości kości biodra lub kręgosłupa. Zmniejszona masa kostna jest to stan, w którym kości są bardziej kruche i podatne na złamania.
Na czym polega badanie gęstości kości
Urządzenia do badania gęstości kości są wyposażone w specjalne oprogramowanie, które oblicza i wyświetla pomiary gęstości kości na monitorze komputera. Badanie gęstości kości jest zwykle wykonywane w ciągu 10 do 30 minut, w zależności od używanego sprzętu i badanych części ciała. Badanie gęstości kości to szybki i bezbolesny zabieg. Rutynowe oceny co dwa lata mogą być potrzebne, aby zobaczyć znaczącą zmianę gęstości mineralnej kości, jej zmniejszenie lub zwiększenie. Ocenia się również postępy w leczeniu osteoporozy.
Densytometria kości jest zabiegiem prostym, szybkim, bezpiecznym i nieinwazyjnym, nie jest wymagane znieczulenie. Ilość użytego promieniowania jest bardzo mała, mniej niż jedna dziesiąta dawki standardowego prześwietlenia klatki piersiowej i mniej niż dzień ekspozycji na promieniowanie naturalne. Badanie gęstości kości jest obecnie najlepszą dostępną metodą diagnozowania osteoporozy i jest również uważane za dokładne oszacowanie ryzyka złamań. Służy do podjęcia decyzji, czy leczenie jest wymagane i może służyć do monitorowania efektów leczenia.
Możemy dostać skierowanie od lekarza na badanie gęstości kości poznań jest miastem, w którym możemy wykonać densytometrię. Uzyskane obrazy będą analizowane przez radiologa, lekarza przeszkolonego do nadzorowania i interpretacji badań radiologicznych. Radiolog prześle skany do lekarza kierującego, który omówi z pacjentem wyniki. Skany densytometrii są również interpretowane przez innych lekarzy, takich jak reumatolodzy i endokrynolodzy. Można w ten sposób ocenić ryzyko złamań kości lub wystąpienia osteoporozy i podjąć odpowiednie leczenie.